کیبورد ارگونومیک چیست و برای چه کسی مناسب است؟

ممکن است بپرسید، چطور می‌توانم بفهمم که یک کیبورد ارگونومیک برای من مناسب است یا نه؟ اگر از کامپیوتر به‌تناوب و یا به مدت طولانی استفاده می‌کنید، کیبورد ارگونومیک برای شما ضروری است. ابداع و ارائه آنها به اوایل دهه ۱۹۹۰ برمی‌گردد، اما تعداد کمی از مردم حتی از وجود آنها اطلاع دارند. وظیفه اصلی آنها کاهش خستگی، درد و ناراحتی به وجود آمده ناشی از کار زیاد است. تفاوت بین یک کیبورد ارگونومیک و یک کیبورد معمولی در شکل و طراحی آنها است. کیبوردهای ارگونومیک با کمک به‌قرار گرفتن دست‌ها به‌صورت ایده‌آل برای تایپ، شما را از فشار دادن مچ‌هایتان نجات می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با کیبورد ارگونومیک تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کیبورد ارگونومیک چیست؟

کیبورد ارگونومیک کیبوردی است که به صورتی طراحی شده که مناسب برای ساختار یا فرم بدنی شما باشد. نه اینکه مجبور باشید شما بدنتان را متناسب با کیبورد تنظیم کنید. کیبورد باید طوری طراحی شود که متناسب با مدل‌های بدنی تنظیم شود و دست را در موقعیتی قرار دهد که در آن احساس راحتی کند. نه مثل کیبوردهای معمولی که فقط با درصد کمی از تیپ‌های بدن متناسب است. جالب است بدانید استفاده از کیبوردهای غیراستاندارد تنها به مدت ۲۰ دقیقه در روز می‌تواند منجر به صدمات جسمی بدی برای شما شود.

چرا باید به کیبوردهای ارگونومیک اهمیت بدهیم؟

یک کیبورد ارگونومیک بهترین دوست شما برای جلوگیری از حجم زیادی درد ناشی از کار است. کیبورد وسیله‌ای است که به‌احتمال زیاد در طول روز با آن بیشتر در تعامل هستید و یک کیبورد ارگونومیک به حفظ سلامت تاندوم‌های دست شما کمک می‌کند. اکثر مردم هنوز اطلاعی ندارند که هر روز به‌آرامی با چرخاندن مچ دست خود به سمت داخل برای تایپ در کیبورد صاف به تاندوم‌ها و عصب‌های دست خود آسیب می‌رسانند.

چرا کیبورد ارگونومیک ظاهری عجیب دارند؟

کیبوردهای ارگونومیک می‌توانند روی سطوح افقی و عمودی تا ۳۰ درجه تغییر وضعیت دهند. به همین دلیل است که احتمالاً در نگاه اول برای مردم کمی غیرعادی به نظر می‌رسند. بااین‌حال، برخی از آنها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظاهری حرفه‌ای داشته باشند و در دفتر کار عالی به نظر برسند. برخی هم دارای ظاهری ساده‌تر و ارگونومیک خاصی برای راحتی قرارگرفتن دست بر روی کیبورد طراحی شده است، مثل کیبورد HKCW140 هترون

از تکرار، لرزش و زور خودداری کنید

در زمان استفاده از کامپیوتر، مخصوصاً برای تایپ کردن، هنگام فشار دادن کلیدها، نیرو به‌صورت مداوم از انگشتان به کیبورد وارد می‌شود. این نیروی مداوم با ایجاد مقداری لرزش، عصب انگشت کاربر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اما در کیبوردهای ارگونومیک می‌توانند از این مشکلات جلوگیری کنید.

شانه‌ها و گردن آرام داشته باشید!

هنگام استفاده از کیبورد معمولی، فشار ضمنی را که در ناحیه گردن و شانه خود تجربه می‌کنید فراموش نکنید. در زمان انتخاب یک صفحه‌کلید ارگونومیک، مطمئن شوید که صفحه کلیدی که انتخاب می‌کنید دارای تکیه‌گاه کف دست باشد. هنگامی که به کف دست خود استراحت مطلوب می‌دهید، عضلات شانه و گردن خود را کمی کمتر تحت‌فشار قرار می‌دهید تا بتوانید با آرامش بیشتری به کار خود ادامه دهید. در واقع، تکیه‌گاه کف دست برای حفظ وضعیت مچ دست و سطح جریان خون خوب ایده‌آل است.

کیبورد ارگونومیک باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

  • طراحی ارگونومیک (منطبق با بدن) برای قرارگرفتن مچ دست و بازوها در حالت راحت و متعادل داشته باشد.
  • نیاز به نیروی کم برای فشار دادن کلیدها لازم داشته باشد
  • نحوه قرارگرفتن کلیدها به شکلی باشد که مچ دست و یا انگشتان نیاز به خم شدن و تغییر حالت نداشته باشند.

کیبورد ارگونومیک چه کاربردی برای افراد دارد؟

اکثر مردم بیشتر وقت خود را در محل کار با رایانه می‌گذرانند. باتوجه‌به زمان زیادی که گذرانده می‌شود دست شما بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. ممکن است با خود بگویید که تا به امروز مشکلی نداشتید و دردی احساس نمی‌کنید. باید بگوییم زمانی که دست شما به درد منتهی می‌شود، کار تمام شده و شما نیاز به فیزیوتراپی و در صورت حل نشدن مشکل به جراحی نیاز دارید.

کیبورد ارگونومیک یک وسیله جانبی جهت ارائه جلوه‌ای زیبا نیست. در عصر تکنولوژی و با شناخت بیشتر از ارگونومی بدن انسان، جلوگیری از ایجاد درد و بیماری‌ها با ابزارهای ارگونومیک، یک‌روند متداول است. تعداد زیادی از مردم با استفاده از کیبوردهای ارگونومیک تسکین درد را تجربه کرده‌اند.

ارگونومی چیست؟

اول‌ازهمه این یک مد نیست. ارگونومی اصطلاحی است که بیش از یک قرن است که وجود دارد. در طول دو دهه گذشته شتاب فوق‌العاده‌ای به دست آورده است. دارای مزایای علمی ثابت شده است، به‌ویژه برای هرکسی که با ابزار یا یک ماشین مثل کامپیوتر کار می‌کند.

لوازم ارگونومی فقط برای افرادی که درد دارند یا آسیب‌های مفصلی دارند نیست. اگر کسی درد یا آسیب‌دیدگی دارد، تنظیم مناسب ایستگاه کاری او باید یکی از اولین مواردی باشد که به آن توجه می‌شود. اما ساختن یک ایستگاه کاری ارگونومیک قبل از اینکه احساس درد کنید، می‌تواند از صدماتی که می‌توانند تأثیرات مادام‌العمر داشته باشند، جلوگیری کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که ایستگاه‌های کاری ارگونومیک کارآمدتر هستند. همچنین فقط برای کسانی که ۱۲ ساعت یا بیشتر در روز با صفحه‌کلید تایپ می‌کنند مناسب نیست بلکه برای تمامی افراد مناسب است.

معایب استفاده از کیبورد ارگونومیک در ایران

  • گران بودن
  • کمیاب بودن در ایران
  • دارای ظاهر عجیب بخصوص جهت استفاده در محل کار
  • نداشتن نمایندگی و پشتیبانی محصول

کیبوردهای ارگونومیک با تمام مزایا و جذابیت‌هایی که دارند به علت معایب جانبی که دارند در ایران و بخصوص در سازمان‌ها استفاده نمی‌شود.

راهکار قابل‌استفاده برای ایرانیان چیست؟

در بازار ایران برخی کیبوردها جهت استفاده افرادی که به دنبال کیبورد ارگونومیک هستند وجود دارد. به طور مثال برند هترون کیبوردهایی با ظاهر کلاسیک و زیبا و با رعایت اصول ارگونومیک طراحی کرده است.

از جمله ویژگی‌های ارگونومیک کیبوردهای هترون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرارگیری زاویه مناسب دست جهت تایپ
  • نرمی کلیدها و اندازه مناسب کلیدها برای قرارگیری انگشتان جهت تایپ راحت
  • داشتن تکیه‌گاه مچ دست در برخی مدل‌ها

با این محصولات با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه ظاهری زیبا و طراحی جذاب و بدون آسیب به بدنتان بتوانید از آنها استفاده کنید.

در ضمن برند هترون با شبکه نمایندگی کشوری و پشتیبانی قوی، مورد انتخاب و در نهایت رضایت سازمان‌های بزرگ و برتر ایران قرار گرفته است.

چند نمونه از کیبوردهای هترون با ویژگی‌های ارگونومیک

به طور مثال کیبورد ۱۴۰ هترون با داشتن صفحه زیردستی در کیبورد باعث می‌شود که شما در هنگام تایپ مچ دست‌های خود را در سطحی استاندارد قرار داده و دچار خستگی و آسیب نشوید. دکمه‌های این کیبورد هم به صورتی طراحی شده است که انگشتان شما در زاویه‌ای مناسب و با کوچک‌ترین لمس بتوانید تایپ انجام دهید. برای مشاهده هر یک از این محصولات روی عکس آنها کلیک کنید.

کلام آخر

امیدواریم این به شما درک بهتری از اینکه ارگونومی چیست و چه چیزی برای شما به ارمغان می‌آورد بدهد. همچنین این ایده را ارائه دهد که چرا ارگونومی برای افراد و شرکت‌ها بسیار مهم است. در پایان، اگر افراد از تجهیزات مناسب برای کار استفاده کنند، سالم‌تر و شادتر خواهند بود و کارمندان سالم و شاد می‌توانند تولید بیشتری را برای کسب‌وکارها فراهم کنند که می‌تواند به آنها کمک کند درآمد بیشتری کسب کنند.

1 دیدگاه برای “کیبورد ارگونومیک چیست و برای چه کسی مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *